Tohto ročný Deň otvorených dverí, ktorý sa už tradične koná vždy 1.mája, pokoril všetky doterajšie rekordy návštevnosti. Príjemné jarné počasie v spojitosti s vyhliadkou na deň plný zážitkov prilákali do Topoľčianok viac ako 15 000 návštevníkov.
Brány žrebčína sa otvorili o 9tej hodine. Hneď pri vstupe bola pripravená novootvorená predajňa suvenírov, kde je možné zakúpiť aj malé občerstvenie v podaní syrových výrobkov zo Salaša Národného žrebčína a osviežujúcich nápojov. Okrem historickej jazdiarne bola pre verejnosť sprístupnená aj obnovená hipologická expozícia v Topoľčiankach, ktorá je pravidelne dopĺňaná dôležitými informáciami a kľúčovými udalosťami v existencii žrebčína. Aktuálne pribudla maketa výcvikového centra Jazdiareň. Okrem viac ako 3000 artefaktov si návštevníci môžu prezrieť kočiarovňu so zbierkou historických kočov a rôznych vzácnych postrojov. Za pozornosť určite stojí aj expozícia venovaná historicky prvým majstrovstvám sveta v jazdeckej disciplíne konaných na Slovensku – Majstrovstvá sveta dvojzáprahov 2013.
Do programu Dňa otvorených dverí v NŽ sa zapojili už tradične aj Vinárske závody, ktoré otvorili svoje pivnice a zorganizovali degustáciu vín. Sprístupnený bol aj Zámok Topoľčianky a Poľovnícky zámoček. Spoločnosť Mercedes-Benz Slovakia s.r.o. vystavila aj tento rok svoje najnovšie modely v areáli Národného žrebčína. O dobrú náladu sa v priestoroch jazdiarne postarala hudobná skupina Q-TY zo Zlatých Moraviec. Súčasťou bolo množstvo zaujímavých stánkov domácich remeselníkov, ktorí prezentovali svoje ručne vyrobené výrobky z rôznych oblastí. Nechýbali ani kolotoče a rôzne iné atrakcie pre tých najmenších.
Otvorený bol celý areál jazdiarne, záujemcovia si mohli prehliadnuť stajne, v ktorých našli všetkých päť plemien koní chovaných v Národnom žrebčíne – lipican, huculský kôň, shagya- arab, arabský plnokrvník a slovenský teplokrvník. V priebehu doobedia prebiehali v hlavnej aréne verejné tréningy jednotlivých športových oddelení. Návštevníci tak mohli sledovať spôsob práce s parkúrovými, drezúrnymi či voltížnymi koňmi. V rámci dopoludňajšieho programu predviedli kynologické ukážky aj študenti zo Strednej odbornej školy v Ivánke pri Dunaji.
Najväčším lákadlom pre návštevníkov počas Dňa otvorených dverí je jednoznačne samotný galaprogram. Národný žrebčín a jeho hostia v ňom prezentujú svoju chovateľskú i športovú prácu so svojimi štvornohými zverencami.
Svojou prítomnosťou poctilo podujatie mnoho vzácnych hostí. Nová chovateľská, športová a turistická sezóna bola otvorená príhovorom Michala Horného, riaditeľa Národného žrebčína. Prítomných informoval o bohatom priebehu nadchádzajúcej sezóny. Všetci milovníci koní a jazdeckého umenia sa môžu tešiť na troje Majstrovstvá Slovenskej republiky a to v drezúre, vo vytrvalosti a v záprahoch. Okrem toho sú v kalendári zaradené parkúrové preteky, dvoje drezúrne, jedny voltížne a dva dostihové dni. Divákom sa tiež prihovoril predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík a generálny riaditeľ sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR Tibor Jančok.
Tohtoročný, už 23.ročník Dňa otvorených dverí bol venovaný zápisu prvku „Tradície chovu koňa plemena LIPICAN“ do svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Medzinárodná nominácia ôsmich európskych krajín - Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Taliansko - zdôraznila spoločné dedičstvo spájajúce spoločenstvá a štáty na národnej a medzinárodnej úrovni. Prípravu nominácie koordinovalo Ministerstvo kultúry Slovinskej republiky. Bol to zložitý proces, kedy sa všetky krajiny museli sústrediť na spoločný základ chovu lipicana, ale zároveň vyvážene spomenúť aj lokálne špecifiká. Agenda obsahovala okrem administratívnych spisov, formulárov, petícií a informovaných súhlasov aj množstvo fotografií a video dokumentácie. Proces príprav trval takmer 10 rokov a vyvrcholil na 17.zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré sa konalo 28.novembra až 3.decembra 2022 v Maroku v meste Rabat. Prvok „Tradície chovu koňa plemena Lipican“, ktorý predstavuje spoločné kultúrne dedičstvo predkladajúcich štátov, bol prijatý do zoznamu na ochranu svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO bez pripomienok. Tento významný moment v histórii chovu lipicana sme si pripomenuli slávnostným odovzdaním certifikátu UNESCO. Slávnostný päť záprah priviezol generálneho riaditeľa Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SLUK) Juraja Hamaru a Ľubicu Volanskú, vedeckú pracovníčku Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV a expertku na Nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO, ktorí odovzdali certifikát priamo do rúk riaditeľa Národného žrebčína Michala Horného.
O fantastickú atmosféru sa postaral bubenícky orchester, ktorý sa nedá prehliadnuť ani prepočuť – Campana Batucada. Masa energie, rytmu a radosti z pohybu dvíhala zo sedadiel nejedného diváka. Po tomto úvode nasledoval biely balet v podaní ôsmych jazdcov Národného žrebčína a ich ôsmych žrebcov plemena lipican, ktorí predviedli eleganciu klasického jazdenia v zaujímavej choreografii štvorylky. Pod vedením lonžéra Borisa Kodaka sa predstavilo voltížne oddelenie v náročných cvikoch v cvale, v kategórii jednotlivci, dvojica aj skupina. Václav Macek a Stanislav Chrappa predviedli zrkadlové jazdenie vo dvojici, tzv. pas de deux. Kontrast využitia v minulosti a v súčasnosti predviedli jazdci s huculskými koňmi. Krátka ukážka s nosným sedlom určeným na prevoz ťažkých nákladov cez horský terén v kontraste s rekreačným jazdením pod sedlom v podaní jazdcov Lucii Suchánkovej a Bálinta Bíra. Michaela Horná a jej mimoriadne talentovaný žrebec plemena slovenský teplokrvník Forever zajazdili voľnú zostavu na hudbu na úrovni „T“. Stanislav Chrappa a Neapolitano XII-18 predviedli prácu na dlhej oprati. Klasická topoľčianska škola prezentovala svoje lipicanské plemenné žrebce. Diváci mali možnosť sledovať cviky Vysokej školy španielskej ako je leváda, pesáda, piaf, pasáž a divácky najatraktívnejšia kapriola. Súčasťou boli aj cviky ako sadnutie, ľahnutie a poklona. Variabilnosť programu bola podčiarknutá vystúpením Jazdnej polície SR, ktorá sa podieľa na udržiavaní verejného poriadku pri rôznych príležitostiach. Kone sú pre tieto účely starostlivo vyberané a podliehajú špeciálnemu výcviku. Samozrejme, nemohol chýbať divácky atraktívny duel v záprahovom parkúre. Svoje sily, obratnosť, presné oko a rýchlosť koní si zmerali Miroslav Matúška a Jozef Mašír. Záver galaprogramu patril hosťom z Poľska. Kaskadérska skupina La Pattat Dutka & Franczak Horse Show sa predstavili v adrenalínovej show aj na lipicanoch zakúpených z Národného žrebčína Topoľčianky. Atmosféra počas galaprogramu bola naozaj neopísateľná. Diváci odmeňovali výkony jazdcov a koní búrlivým potleskom.
Veľké poďakovanie patrí tým, ktorí nás navštívili a vyjadrili nám svoju podporu. Všetkým prajeme úspešnú chovateľskú, turistickú a športovú sezónu a veríme, že sa takto stretneme aj o rok.
https://en.nztopolcianky.sk/informacie/clanky/1333-den-otvorenych-dveri-v-narodnom-zrebcine-topolcianky-4#sigProId5dd9c97755