Realizácia prác bola rozdelená do viacerých etáp, pričom príprava a začiatok prác sa uskutočnili v roku 2012. Začiatočným rekonštrukčným zásahom do porastu bolo dôsledné pobránenie celej plochy viackrát a rôznymi smermi z dôvodu čiastočného odstránenia burín, prevzdušnenia a odstránenia mačinovej vrstvy odumretých rastlín. Následne bola plocha trávnika rovnomerne zapieskovaná kremičitým pieskom v dávke 100 t/ha. Tým sa zlepšia fyzikálne vlastnosti plochy, vodný režim, podporí sa prekorenenie vegetačnej vrstvy.
Do takto pripravenej plochy sa vykonal perforačný prísev s použitím špeciálneho zariadenia Rasenperformátor. Týmto zariadením sa do pôvodného trávnika vytvorili aerifikačné otvory t.j. 600 – 1000 otvorov na m2. Do otvorov sa aplikovala regeneračná zmes tráv v dávke 35 g/m2.
Takto zasiata plocha bola opäť pobránená, ale tentoraz sieťovými bránami, čím sa zarovnal celý povrch plochy.
V záverečnej fáze sa vykonala aplikácia hnojív, ktoré poskytujú trávnatému porastu živiny pre rast a vývoj tráv, ako aj pre ich celkový vzhľad, farbu a kondíciu. Na prihnojenie sa použilo viaczložkové hnojivo so základným obsahom makroelementov NPK (30-5-7).
N – má nenahraditeľný vplyv na rast tráv a podporuje odnožovanie tráv
P – významne ovplyvňuje rast koreňového systému, podporuje odolnosť pri zaťažovaní
trávnika
K – má priamy vplyv na mrazuvzdornosť, vplýva na hospodárenie rastlín s vodou, zvyšuje
odolnosť voči chorobám
Keďže napr. N je v pôde dobre pohyblivý a transportuje sa pomocou vody, čím hrozí jeho vyplavovanie, a tiež pre eliminovanie popálenia porastu hnojením a pre zabezpečenie výživy na dlhší časový horizont, bolo pre prihnojenie vybrané dlhodobo pôsobiace granulované hnojivo s postupným uvoľňovaním živín.
Súčasne sa s prácami na regenerácií trávnika pravidelne vykonáva kontrola plochy a tráva sa pravidelne kosí v krátkych časových intervaloch.
https://en.nztopolcianky.sk/informacie/clanky/516-upravy-travnateho-povrchu-u-zaali#sigProIdada0a246ba