Tento stredne veľký beluš pochádza po otcovi Dahoman XI z matky 666 Siglavy Bagdady III-6. Je prechovaný v tretej a štvrtej generácii na plemenného žrebca Dahoman IX. Kmeň Dahoman bol založený originálnym arabským žrebcom Dahoman (hnedák, narodený v roku 1846 v Sýrii). Do Uhorska bol importovaný v roku 1852. Pôsobil v žrebčíne Bábolna. V Topoľčiankach pôsobí tento kmeň od roku 1928 a jeho príslušníci patria k radoveckej vetve Dahomanov. Potomstvo si zachováva jedinečný a charakteristický typ, je dostatočne mohutné, pritom ušľachtilé s veľmi dobrými skokovými a vytrvalostnými schopnosťami.
DAHOMAN XI bol na území Slovenska dlho jediný plemenný žrebec kmeňa Dahoman. Bol jeho typickým predstaviteľom. Žrebec bol súmerný a ušľachtilý - v type otca. Dahoman XI zanechal v Národnom žrebčíne počas svojho pôsobenia 80 žriebät, stal sa otcom štyroch plemenných žrebcov: Dahoman XII (pôsobí v Slovenskom zemskom chove), Dahoman XIII (pokračovateľ línie v Národnom žrebčíne) a v Českej republike po ňom pôsobia dva plemenné žrebce Dahoman IV-CZ (Tamarix). Vo vytrvalostnom športe sa značne etablovalo jeho potomstvo, či už v zemskom chove, alebo priamo v Národnom žrebčíne. Boli to športové kone ako Safír, Sakura a Sabrína. Do chovného plemenného stáda Národného žrebčína bolo po tomto žrebcovi zaradených 10 elitných plemenných kobýl a v zemskom chove to boli desiatky plemenných kobýl. Vďaka spermobanke Národného žrebčína je zamrazená viac ako stovka inseminačných dávok tohto významného predstaviteľa kmeňa Dahoman.
Otec žrebca - Dahoman X bol importovaný z poľského žrebčína Janow Podlaski pre zachovanie kmeňa na Slovensku, ktorý tu bol kedysi veľmi rozšírený a medzi chovateľmi obľúbený a populárny.
Matkou Dahomana XI-57 je plemenná kobyla 666 Siglavy Bagdady III-6, ktorá pochádza z významnej a preverenej rodiny shagya-arabských kobýl, rodiny Mezöhegyes. Tá bola založená v roku 1800 a v medzinárodnom meradle je označovaná ako Radovecká rodina č. III.
Viac ako 90-ročná história topoľčianskeho chovu, ktorá dodnes nepodľahla krátkodobým módnym trendom, opäť potvrdila, že konzervativizmus založený na pevne stanovenom šľachtiteľskom programe a overených líniách i rodinách žrebčínov bývalej rakúsko-uhorskej monarchie priniesla a naďalej prináša svoje ovocie v chove vzácneho plemena, genetického zdroja – ušľachtilých shagya-arabských koní.
https://en.nztopolcianky.sk/informacie/clanky/591-topoiansky-chov-shagya-arabov-sa-presadil-v-svetovej-pike-vytrvalostnych-koni-v-abu-dhabi#sigProId7bddadf436
FOTO: Ing. Emil Kovalčík, PhD.